Diagnostyka stanu nawierzchni dróg

Mapa Maluszyna - wirtualnej krainy do testowania Systemu udostępniania danych drogowych OnKo3

Efektywne zarządzanie drogami

Ograniczenia finansowe, zaostrzone rygory prawne, restrykcje ekologiczne, do tego stała presja opinii publicznej oczekującej coraz wyższego komfortu podróży i bezpieczeństwa ruchu to codzienność niemal każdego zarządcy. Aby sprostać rosnącym wyzwaniom, sięgają oni po nowe metody zarządzania, jest bowiem faktem, że techniki menadżerskie stanowią substytut pieniędzy. Wspieramy administracje drogowe wszystkich szczebli w procesie utrzymania dróg, od diagnostyki stanu nawierzchni do budowania programów utrzymaniowych i planowania rozwoju sieci drogowej.

Rola diagnostyki w planowaniu utrzymania dróg

Diagnostyka stanu nawierzchni to punkt wyjścia do efektywnego planowania prac remontowych. Obejmuje identyfikację równości, właściwości przeciwpoślizgowych, cech powierzchniowych (np. spękania, ugięcia, uszkodzenia) oraz nośności nawierzchni, a także, jako odrębne zadanie, ocenę stanu nawierzchni.

Rozwój technik pomiarowych przynosi stały spadek cen, przez co diagnostyka stała się dostępna nawet dla małych zarządów. Koszty wykonania diagnostyki są pomijalne w porównaniu z kosztami prac drogowych, a jej zastosowanie przynosi natychmiast wymierne oszczędności. Co ważne, diagnostyka jest częścią planowania prac utrzymaniowych, dlatego może być finansowana ze środków inwestycyjnych.

Prezentacja oceny stanu nawierzchni dróg

W praktyce użyteczność wyników oceny stanu nawierzchni zależy od sposobu ich przedstawienia. To dlatego nieustannie udoskonalamy techniki prezentacji danych. Rezultaty prac to nie tylko raporty, ale również statystykimapy i bardzo praktyczne profile liniowe. Automatycznie generowane opracowania są dostępne w postaci papierowych wydruków oraz poprzez internetowy system OnKo3.

Wspólnie z partnerską firmą HELLER Ingenieurgesellschaft rutynowo wykonujemy ocenę stanu nawierzchni na autostradach i drogach federalnych w Niemczech. Realizujemy również projekty na drogach różnej kategorii w Polsce i innych krajach. Do tej pory oceniliśmy ponad 700 tysięcy kilometrów.

Poniżej znajdują się opisy wybranych projektów z zakresu diagnostyki nawierzchni, które do tej pory zrealizowaliśmy:

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, zadzwoń do nas lub napisz e-mail. Chętnie z Tobą porozmawiamy i przedstawimy ofertę dopasowaną do Twojej organizacji!

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Paulina Brzezińska
diagnostyka stanu nawierzchni
Paulina Brzezińska
Tomasz Wojsz
diagnostyka stanu nawierzchni
Tomasz Wojsz
Wojciech Smęt
diagnostyka stanu nawierzchni
Wojciech Smęt